Błąd
  • XML Parsing Error at 1:16. Error 57: XML declaration not finished
Warsztat i inspiracje

 

     Pracuję sam i wszystkie oferowane tutaj ozdoby są dziełem moich rąk. Nie używam przemysłowych metod produkcji takich jak komputerowe grawerowanie czy masowa obróbka poprzez bębnowanie. Wzory opracowuję całkowicie ręcznie, tam gdzie jest to możliwe korzystając z form zdejmowanych z oryginalnych zabytków. Właściwe odtworzenie oryginału nierzadko wymaga zastosowania autentycznej, dawnej technologii.
Ozdoby wytwarzane są w małych seriach. Nie mam powodu ukrywać jednak, że powtarzalność i wysoką jakość odwzorowania opracowanych wzorów pomaga mi uzyskać współczesna technologia. Dzięki niej znacząco obniża się koszt produkcji, a Odbiorca otrzymuje przedmiot który nie jest zwykłą stylizacją tylko repliką w pełnym tego słowa znaczeniu.
     Jeśli chodzi o inspiracje, to nie kieruję się tutaj żadną metodą. Przychodzą nagle, podczas przeglądania zabytków z wykopalisk, literatury archeologicznej czy ekspozycji muzealnych. Wśród swoich prac mam przedmioty związane z kulturą starożytnych Greków, Rzymian, Celtów, Germanów, Wikingów i Słowian.
     Opisanie warsztatu i technologii używanych przez dawnych złotników, wymaga zbyt dużo miejsca i właściwie jest to materiał na osobną stronę internetową. Temat ten posiada już sporą literaturę fachową, a wiele zagadnień opracowanych zostało przy pomocy różnorakich eksperymentów czy badań laboratoryjnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam więc na organizowane corocznie imprezy popularyzacyjne, gdzie w miłej atmosferze można porozmawiać o dawnym złotnictwie, a także co nieco zobaczyć w praktyce.

 

Kalendarz imprez

Poniżej krótki przegląd możliwości dawnych złotników: