Błąd
  • XML Parsing Error at 1:16. Error 57: XML declaration not finished
Zawieszki


Z 12

Celtowie, I w. przed Chr.Z12
Stare Hradisko na Morawach (Czechy)
długość: 4 cm
średnica uszka: 3,5 mm
waga: około 7,9 grama

Replika celtyckiego amuletu zoomorficznego znalezionego na terenie oppidum celtyckiego w Starym Hradisku. Figurkę tą, z dużym prawdopodobieństwem, interpretować można jako przedstawienie psa. Pies jest jednym z najważniejszych zwierząt w mitologii celtyckiej. Jest uosobieniem wiernego towarzysza, symbolem lojalności i wytrwałości. W odróżnieniu od dzika, odgrywającego często rolę mitycznego przeciwnika, zawsze wspierał wojownika w czasie próby.

 

 
Z 11

Celtowie, I w. przed Chr.Z11
Joeuvres (Loire), (Francja)
długość: 4 cm
średnica uszka: 2 mm
waga: około 11,5 grama

Replika celtyckiego amuletu – dzika uważanego przez Celtów za uosobienie boga Taranisa. Zwierzę to odgrywa w mitologii celtyckiej wyjątkową rolę i posiadało różnorakie znaczenia symboliczne. Mięso dzika uważane było za przysmak i magiczny pokarm. Polowanie na dziki, poprzez wiążące się z nim niebezpieczeństwo i konieczność wykazania się dużą sprawnością i odwagą, traktowane było jako element inicjacji młodych wojowników. To właśnie motyw dzika występuje szczególnie często w zdobieniach celtyckiej broni. W sferze militarnej był symbolem siły i odwagi oraz wojennego męstwa. Oryginał znaleziony został na oppidum celtyckim w Joeuvres we Francji.

 

 
Z 10

Wandalowie, początek IV w po Chr. Z10-2
Wrocław-Zakrzów,  (Polska)
wysokość: 2,3 cm
wymiary uszka: 4 x 8 mm
waga: około 5,8 g

Zawieszka w kształcie miniaturowego wiaderka, której pierwowzór znaleziony został w tzw. grobie książęcym w Zakrzowie. Ten niezwykle bogato wyposażony pochówek łączony jest z arystokracją plemienia Wandalów. Tak zwane zawieszki wiaderkowate spotykane są jako ozdobne elementy kolii noszonych przez przedstawicielki plemion germańskich. Zapewne pełniły one funkcję amuletów. Zawieszka pochodząca Zakrzowa była egzemplarzem szczególnym, o bardzo bogatej formie. Wykonana została ze złota, z pewnością na specjalne zamówienie. Oryginał niestety zaginął w trakcie II wojny światowej.

 

 
Z 09

Wikingowie, X w. po Chr.Z09
Dania
Wysokość: 3,7 cm
średnica uszka: 5 mm
waga: około 12,5 grama

Replika wikińskiego amuletu tzw. młota Thora (Miollnir) znalezionego na terenie Danii. Thor był jednym z najważniejszych bogów w mitologii skandynawskiej. Był obrońcą i opiekunem. Przedstawiany był zawsze z młotem, który stanowił jego magiczną broń. Noszenie tego amuletu, jako atrybutu Thora, zapewniało boską opiekę.

 

 
Z 08

Wikingowie, X w. po Chr.Z08
Gotlandia (Szwecja)
szerokość: 2,3 cm
średnica uszka: 2 mm
waga: około 4,2 grama

Replika wikińskiego amuletu tzw. młota Thora (Miollnir) znalezionego na terenie wyspy Gotlandii. Thor był jednym z najważniejszych bogów w mitologii skandynawskiej. Był obrońcą i opiekunem. Przedstawiany był zawsze z młotem, który stanowił jego magiczną broń. Noszenie tego amuletu, jako atrybutu Thora, zapewniało boską opiekę.


 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 11