Błąd
  • XML Parsing Error at 1:16. Error 57: XML declaration not finished
Zawieszki


Z 17

Bałtowie, okres późnorzymskiZ17
Litwa
szerokość: 2,7 cm
średnica uszka: 5 mm
waga: około 4,2 grama

Replika bałtyjskiej zawieszki w kształcie księżyca - tzw. lunuli. Oryginał znaleziony został na terytorium Litwy. Miejscowość nieznana. Lunule były typowymi ozdobami kobiecymi, pełniącymi także funkcje amuletu. Symbolizując księżyc związane były z kultem płodności.

 

 
Z 16

Germanowie, okres rzymskiZ16
Dania
szerokość: 3,1 cm
średnica uszka: 4 mm
waga: około 4,3 grama

Replika zawieszki w kształcie księżyca – tzw. lunuli. Lunule były typowymi ozdobami kobiecymi, pełniącymi także funkcje amuletu. Symbolizując księżyc związane były z kultem płodności. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kopenhadze.


 

 
Z 15

Celtowie, I w. przed Chr.Z15
Pocking, Lkr. Passau w Niemczech
wysokość: 3,5 cm (z uszkiem)
średnica uszka: 4,5 mm
waga: około 12,0 gramów

Replika celtyckiej zawieszki w kształcie obciętej ludzkiej głowy. Kult ściętej głowy jest jednym z dominujących motywów rytualnych w religii celtyckiej, kojarzony jest z praktyką ukazywania prestiżu, wynikającego, ze sprawności bojowej. Właśnie w głowie Celtowie umiejscawiali ludzką duszę. Wierzono, że poprzez jej obcięcie kunszt zabitego wojownika przechodził na zwycięzcę.

 

 
Z 14

Celtowie, okres późnorzymskiZ14
Norfolk (Anglia)
długość: 3,8 cm
średnica uszka: 3,5 mm
waga: około 8,1 grama

Replika celtyckiego amuletu w kształcie kruka znalezionego w skarbie odkrytym w Norfolk w Anglii. Motyw kruka uosabia boginię Badb, która według mitologii celtyckiej przenosiła dusze zabitych wojowników w zaświaty. Kulka w dziobie kruka jest właśnie wyobrażeniem ludzkiej duszy. Taki amulet miał zapewnić wojownikowi chwalebną śmierć.

 

 
Z 13

Celtowie, I w. przed Chr.Z13
Joeuvres (Loire), Francja
długość: 4,2 cm
średnica uszka: 4 mm
waga: około 14,2 grama

Replika celtyckiej zawieszki w kształcie konia. Koń w postaci ogiera był uosobieniem Luga, jednego z najpotężniejszych bogów celtyckich. Oddanie się w jego ręce, jako boga słońca i stworzyciela miało zapewnić siłę i powodzenie. Oryginał znaleziony został na oppidum celtyckim w Joeuvres we Francji.

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 11