Błąd
  • XML Parsing Error at 1:16. Error 57: XML declaration not finished
Zawieszki


Z 49

Polska, X/XI w.Z49
Ostrów Lednicki - Dziekanowice
wysokość: 3,3 cm
średnica uszka: 4,0 mm
waga: około 6,2 g

Zawieszka w formie zwielokrotnionego krzyża, której pierwowzór odkryty został na cmentarzysku w Dziekanowicach koło Ostrowa Lednickiego. Cmentarzysko to było związane z osadą stanowiącą ścisłe zaplecze siedziby książęcej. Zawieszka krzyżowa pochodzi z bogatego, srebrnego naszyjnika należącego do wyposażenia pochówku kobiety. Przedmiot ten ma najprawdopodobniej związek z warsztatem duńskim i jest materialnym dowodem na kontakty elit słowiańskich i skandynawskich, a być może na skandynawskie pochodzenie jego właścicielki. Mimo iż kształt zawieszki nawiązuje do formy krzyża, nie był to chyba dowód wiary chrześcijańskiej i raczej należy ją uznać za przejaw swoistego synkretyzmu religijnego, typowego dla okresu adaptacji nowej religii w ówczesnych społecznościach.


 

 
Z 50

Goci, 2. poł II w. po Chr.Z50
Weklice, Polska
średnica: 1,6 cm
średnica uszka: 4,0 mm
waga: około 4,5 g

Zawieszka wzorowana na tzw. wisiorku kulistym, kobiecej ozdobie popularnej wśród ludności kultury wielbarskiej, utożsamianej obecnie z plemieniem Gotów. Nie wiemy, czy był to przedmiot o głębszym znaczeniu symbolicznym, ale z pewnością jego posiadanie było wyznacznikiem określonej pozycji społecznej. Złoty oryginał tej ozdoby odkryty został w 2011 r. na cmentarzysku w Weklicach koło Elbląga.


 

 
Z 51

Ruś, X/XI w.Z51
Czermno, Polska
szerokość: 4,0 cm
średnica uszka: 3,5 mm
waga: około 8,5 g

Zawieszka w kształcie topora wzorowana na znalezisku z Czermna. Znajdujące się tam grodzisko utożsamiane jest z grodem Czerwień naczelnym ośrodkiem wczesnośredniowiecznego terytorium zwanego w źródłach Grodami Czerwieńskimi. Zawieszki w tej postaci uważane są za amulety związane z rzemiosłem wojennym, będące atrybutem boga Peruna. Ta forma amuletu popularna była na terenach słowiańskich, szczególnie, jak można sądzić, na Rusi.


 

 
Z 39

Frankowie, lata 530-540 po Chr.Z39
katedra w Kolonii (Niemcy)
średnica: 1,8 cm
średnica uszka: 2 mm
waga: około 3,0 gramy

Replika zawieszki znalezionej na terenie katedry w Kolonii w grobie kobiety identyfikowanej z Wisigardą – córką longobardzkiego króla Wacho, drugą żoną Theudeberta I. Dzięki tej identyfikacji grób datowany jest bardzo dokładnie na lata 530–540 po Chr. Zawieszka wchodziła w skład bogatej kolii należącej do zmarłej księżniczki.


 

 
Z 38

Germanowie, II w. po Chr.Z38
Skøvgarde, (Dania)
średnica: 1,8 cm
średnica uszka: 5 mm
waga: około 3,5 grama

Replika zawieszki wykonanej z użyciem denara rzymskiego Marka Aureliusza (w oryginale Hadrian). Zawieszki tego typu, spotykane są na terenie europejskiego Barbaricum i wśród plemion Germańskich pełniły rolę symboliczną. Noszone były najczęściej w koliach paciorków, jako rodzaj amuletu. Nie wiadomo dokładnie jakie nadawano im znaczenie, z pewnością jako „magiczne” traktowane były przedstawienie cesarza i niezrozumiałe łacińskie napisy.

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 11